راهکار‌هایی برای حفظ امنیت مودم

امنیت مودم وای فای، موضوع بسیار مهمی است که اگر به آن دقت نکنید هکر‌ها می‌توانند مودم شمارا به‌آسانی هک کنند.

به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صداو سیما،امنیت مودم وای فای، موضوع بسیار مهمی است که اگر به آن دقت نکنید هکر‌ها می‌توانند مودم شمارا به‌آسانی هک کنند و از اینترنت شما استفاده کنند. همچنین آنها با این کار می‌توانند به‌آسانی به برخی از اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. یکی از راه‌هایی که می‌شود به هک شدن مودم پی برد، پایین آمدن بی‌دلیل سرعت اینترنت، یا کم شدن ناگهانی و غیرمنتظره ترافیک مصرفی است.

اگر به این موارد یا موارد مشابه برخورد کردید باید چکار بکنید. چند راهکار مهم امنیتی حفاظت از مودم پیشنهاد می شود که باعث میشود دسترسی و اتصال دیگران حتی هکر‌هایی که پسورد شمارا پیداکرده اند، به مودمتان قطع شود:

۱ – پسورد مودمتان را عوض کنید
در شرایطی که احتمال می دهید هک شده باشید، برای امنتر کردن مودم، باید حتماً پسورد آن را عوض کنید.  برای این کار مرورگر کروم یا فایرفاکس را بازکنید. در قسمت آدرس، آی پی ۱.۱.۱۶۸.۱۹۲ را وارد کنید. نام کاربری و رمز عبور مودمتان را وارد کنید، غالباً هر دو به صورت پیشفرض، کلمه admin هستند.
بعد به صفحه تنظیمات مودم وارد می شوید در این بخش با توجه مدل مودم، دسترسی به تنظیمات آن متفاوت است. این گفته‌ها براساس مودم‌های دی لینک میباشد. بعد از وارد شدن به تنظیمات مودم، وارد تب Setup شوید. بعد به بخش Setup Wireless وبخش Security Wireless بروید. در قسمت Key Shared Pre پسورد جدید را وارد کنید. در برخی مدل‌ها در قسمت Security Wireless، در بخش پسورد باید رمز عبور جدید را وارد کنید.

۲ – با پنهان کردن SSID امنیت مودمتان را افزایش دهید
SSID همان نام مودم است که با پنهان کردن آن، اگر کسی شبکه‌های Wireless را جستجو کند، اسم مودم نمایش داده نمیشود؛ و این موضوع امنیت مودم را افزایش میدهد و امکان هک شدن آن را کاهش میدهد، در حقیقت شما با این کار مانع از اتصال افراد به شبکه وای فای خودتان می شوید. البته این کار هک شدن مودم شمارا غیرممکن نمی کند، بلکه فقط باعث می شود که هکرها شبکه‌های موجود را جستجو میکنند، شبکه شما برای آن‌ها نمایش داده نشود. در حقیقت احتمال هک شدن مودم شما با این روش پایین می آید. برای پنهان کردن SSID ابتدا باید آدرس آی پی مودمتان را در آدرس بار مرورگر وارد کنید. معمولً آدرس آی پی مودم‌ها ۱.۱.۱۶۸.۱۹۲ یا ۱.۰.۱۶۸.۱۹۲ هستند. در مرحله بعد باید Name User و پسوردتان را وارد کنید OK را بزنید. در صفحه بعد وارد بخش تنظیمات مودم یا Settings Wireless شوید. بعد به بخش امنیت مودم یعنی Security Advanced Settings یا Settings Security بروید. در صفحه بعدی SSID‌ها را می بینید. بعضی از مودم‌ها دو باندی هستند، در این صورت باید برای GHz ۴.۲ و GHz ۰.۵ این کار را جداگانه انجام دهید. روی هر یک از SSID‌ها کلیک کنید، گزینه Disable را انتخاب و
روی Apply کلیک کنید. برای باند بعدی هم همین کار را تکرار کنید. حال دیگر اسم شبکه شما در لیست شبکه‌های موجود و در دسترس نمایش داده نمی شود، این کار امنیت مودم شمارا افزایش میدهد و برای بازگرداندن اسم شبکه تان به لیست شبکه‌های موجود، مراحل بالا را انجام دهید و بعد روی SSID کلیک و گزینه Enable را انتخاب و نهایتاً روی Apply کلیک کنید.راهکارهایی برای حفظ امنیت مودم

۳ – معرفی دستگاه‌ها به مودم
در این روش شما مک آدرس دستگاه‌های مورد تأییدتان را به مودم معرفی می کنید تا فقط آن‌ها به مودمتان دسترسی داشته باشند. دراین صورت دستگاه‌های معرفی نشده، حتی اگر پسوردتان را هم داشته باشند نمی توانند به مودمتان وصل شوند.
ابتدا باید وارد تنظیمات مودم شوید و شماره ۱.۱.۱۶۸.۱۹۲ یا ۱.۰.۱۶۸.۱۹۲ را در آدرس بار مرورگرتان وارد کنید و اینتر را بزنید
تا وارد بخش تنظیمات مودمتان شوید. معمولا نام کاربری و رمز عبور ورود به این بخش کلمه admin است. مگر اینکه آن را عوض کرده باشید. در مرحله بعد به بخش Binding MAC & IP بروید و وارد قسمت List ARP شوید. در این لیست مک آدرس دستگاه‌هایی که به مودمتان وصل هستند را می بینید. حال باید این مک آدرس‌ها را به مودم معرفی کنید. برای این کار یا معرفی مک آدرس به مسیر Filtering MAC Wireless بروید. گزینه New Add را بزنید و مک آدرس دستگاهتان را وارد کنید. دقت کنید در این مرحله باید گزینه Status، در حالت Enabled باشد. در آخر گزینه Save را بزنید. حال مک آدرسی که وارد کرده اید را درلیست می بینید. این کار را برای بقیه دستگاه‌هایی که میخواهید به مودمتان معرفی کنید، هم انجام دهید؛ و در آخر در بخش Rules Filtering، گزینه Allow را انتخاب و دکمه Enable را بزنید.

سوالی دارید؟
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.